Aile, Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi, Genel

Çocuğunuz Kardeşini Kıskanıyor mu?

çocuğum kardeşini kıskanıyor

Çocuğunuz Kardeşini Kıskanıyor mu?

Eve bir bebek mi geliyor? Onu benden daha çok mu sevecekler? Anne ve babamı onunla paylaşmak zorunda mı kalacağım… ve daha fazlasını düşünen çocuk için kardeşi kıskanıyor olması oldukça olağandır. Bilmeliyiz ki, kıskançlık doğal bir duygudur ve anne babanın bir başkasıyla paylaşılmak istenilmemesinden kaynaklanır.

Bu duygu kardeşe karşı görünse de anne babaya karşı hissedilen kızgınlık ve kırgınlık duygularının dışa vurumudur.

Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskanırlar?

Çocuklar kendisine gösterilen ilgi ve dikkatin artık kardeşine gösterilmesinden dolayı kıskançlık duyarlar. Çocuğa ayrılan zamanın azalması yüzünden kardeşlerini kıskanabilirler.

Çocuğun yaşı da kıskançlık derecesini etkiler. Kardeş kıskançlığı beş yaş altı çocuklarda ebeveynlerle aralarındaki bağlarının daha kuvvetli olmasından dolayı fazla görülür.

Unutmamak gerekir ki doğum sırası da çocuklarda kıskançlığı etkileyen faktörlerden biridir. Kıskançlık duygusu ilk doğan çocuklarda daha yoğundur çünkü onlar bütün ilginin ve sevginin üzerlerinde olmasına alışmışlardır ve yeni gelecek olan kardeşi içselleştirerek kabullenmeleri vakit alabilir. 

Çocuğunuz Kardeşini Kıskanıyor mu? Kardeşini Kıskanan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

  • Kardeşini kıskanan çocuğunuzu kızarak uyarmayın. Burada kendinizi sorgulayın çünkü önemli olan sizin ona karşı tutumunuz ve onun bu duygusuyla nasıl başa çıktığıdır.
  • Ebeveyn olarak sizin, sakin olmanız gerekiyor. Çocuğunuz kardeşini kıskanacak diye endişelenirseniz, çocuk bunu hisseder ve daha gergin bir biçimde yansıtır.
  • Çocuğa daima, “Kardeşin doğdu; ancak sana olan sevgimizde ve ilgimizde azalma yok, ikinizi de çok seviyoruz.” mesajını vermelisiniz. Ancak bu durumu çocuğunuza hissettirmelisiniz çocuğunuza özel zaman ayırarak, birlikte ortak faaliyetler yapabilir ve ona kardeşinin bakımı ile ilgili sorumluluklar verebilirsiniz.
  • Aile büyüklerini ve eve gelen ziyaretçileri, sadece yeni kardeşle ilgilenmemeleri konusunda uyarmak gerekebilir.
  • Büyük çocuğunuzu, kardeşine zarar verecek diye bebeğin yanından uzaklaştırmaya çalışmak en sık yapılan hatalardandır. Dile getirmeden birlikte oldukları zamanlarda yanında olmanız olası bir kötü durumu engelleyecektir.

Çocuğunuzla kardeşi olmadan önce yaptığınız etkinlik oyun, faaliyet ya da keyif aldığınız başka bir rutininiz varsa bunları yapmaya devam edin. Bu durum yaşanan kıskançlığı en aza indirmede yardımcı olur.

Baby Muma

Uzm. Çocuk Gelişimci ve
Aile Danışmanı Elif Oğuz

 

Diğer yazılarımız için lütfen tıklayınız…

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir