Anne, Bebek, Bebek Gelişimi

Bebeğinizle Güvenli Bağlanmayı Sağlayacak 11 İpucu

babymuma-bebek-masaji

Güvenli bağlanma, birçok psikolog tarafından ebeveyn ile çocuk arasında kurulan sağlıklı bağa verilen isimdir. Çocuk, güvenli bağlanma sayesinde kendi başına bir birey olur. Bebeğiniz ile güvenli bir bağı nasıl kuracağınızı sizin için kısaca anlattık.

Bebeğinizle aranızda güvenli bir bağ oluşturmaya yarayacak 11 ipucu

 1. Bebeğinizle sesinizi sakinleştirerek konuşun. Bu onu mutlu edecek ve huzur bulmasını sağlayacaktır. Bu şekilde çocuğunuzla olan iletişiminizi de geliştirmiş olursunuz.
 2. Çocuğunuz seslerinizi tekrarlayarak ve kelime ekleyerek ses çıkardığında mutlaka cevap verin. Böylece dil kullanmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.
 3. Çocuğunuza mutlaka kitap okuyun. Bu aktivite de onun dil ve sesleri geliştirmesine ve anlamasına yardımcı olacaktır. Kitap okumak bebek etkinlikleri arasında en önemli maddelerden birisidir.
 4. Bebeğinize şarkı söyleyin ya da bir şarkı açın. Bu çocuğunuzun müziği sevmesine yardımcı olacak ve beyin gelişimini de destekleyecektir.
 5. Bebeğinize mutlaka sevginizi aşılayın. Onu kucaklayın ve öpün. Aranızdaki iletişim bu sayede güçlenecektir.
 6. Bebeğinizi kucaklamaya zaman ayırın. Bu onun güvende hissetmesini sağlayacak bir adımdır.
 7. Uyanık ve rahat olduğunda çocuğunuzla oynayın. Çocuğunuz, yorgun ya da telaşlı göründüğü zaman bebek oyunları aktivitesine mutlaka ara verin.
 8. Çocuğunuzu oyuncaklarla şımartmayın, onunla oyunlarınız olsun. Aranızdaki bağlılığı ve karşılıklı anlaşmanızı güçlendirir.
 9. Hareket etmeye ve dokunmaması gereken şeylere dokunmaya başlayınca nazikçe algısını başka yöne çekerek onu güvenli bölgelere taşıyın.
 10. Bebek masajı da anne ve babaların sıklıkla kullanması gereken yöntemlerden birisidir. Bu yöntem sayesinde çocuk rahatlar ve size güven duymaya başlar.
 11. Çocuğunuzu emzirirken sadece onu düşünün ve sürekli onu sevdiğinizi ve güvende olduğunu kulağına fısıldayın.

Bunları yaparak çocuğunuzun gelişimini destekleyebilir ve onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Çocuklar, ebeveynleri ile güçlü bir bağ kurduklarında sağlıklı gelişim sergilerler. Çocuğunuzla kurduğunuz bağın güçlü, sağlıklı ve bilinçli bir bağ olmasına dikkat edin. Çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda kendi yöntemlerinizi geliştirin. Ona özgü oyunlar üretin, kendi aranızda bir dil kurun ve bu bağın özelliğini hissettirin. Güvenli bağlanma, sosyal yaşantıda başarılı bireylerin yetiştirilmesi için oldukça önemli bir gerekliliktir.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir