Aile, Baba Çocuk, Bebek

20 Maddede Çocukların Gelişiminde Babanın Rolü

20 Maddede Çocukların Gelişiminde Babanın Rolü

Çocuklar hayatlarında iki ebeveynin olmasından yararlanırlar. Babasının hala ailede olup olmadığı ya da ebeveynlerinin ayrılıp ayrılmadığı, babaların çocuklarına ebeveynlik etmede benzersiz bir rolü vardır. Başından beri söyleyeceğim – anneler harika! Çocuklarını büyütmek için harika bir iş çıkardılar. Bununla birlikte, bir çocuğun hayatına aktif olarak dahil olan bir babaya sahip olmanın birçok yararı vardır, faydalara bakmak ve çocukların babalarıyla düzenli zaman geçirmesinin neden iyi olduğunu hatırlamaya değer.

1. Eğlenmek için:

Babalar çocuklarla oyun oynarken daha fiziksel temasa sahipler ve zamanlarının daha büyük bir kısmını harcarlar. Babaların çocukları ile oynadıkları oyun, onların koordinasyonunu ve kendi güçlerini düzenleme yeteneklerini geliştirir.

2. Denge için:

Çocuklar farklı fikir ve kişiliklere sahip iki ebeveynin olmasından yararlanırlar. Farklı güçlü yönleri, zayıf yönleri ve bakış açıları olan ebeveynleri olması, çocukların daha farklı yönlerini geliştirmesine yardımcı olur.

3. Erkekleri anlamak:

Çocuklar sadece erkek rol modellerini görerek erkekleri anlamayı öğrenir.Çocukların gelişiminde babanın rolü çocuğa model olmaktır. Babalar ise rol modeli olmak için idealdir. Bu özellikle 6 yaşından sonra erkekler için önemlidir. Bu, sıkı sınırları korumak, sağlamak, eğitmek ve ayarlamak için erkeksi eğilimleri olabilir. Çocuklara gerçek erkeklerin bağımsız olabileceğini, ev işlerini yapabildiklerini gösteriyor! Ve erkekler nasıl farklı giyinir, farklı bir şekilde yemek yaparlar öğrenmeye başlarlar!

4. Daha Fazla Doğru Davranış için:

Çocukların gelişiminde babanın rolünün araştırmalar, sonucunda ‘yeterince iyi’ babaları olan çocukların hayatlarında iyi davranma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Babalar genellikle bir disiplin olarak daha fazla role sahiptir ve disiplin sağlama ve adil olduğu sürece, çocuklar gelişecektir. Anneler disiplini çocuğun zihniyetine göre ayarlama eğiliminde olmalarına rağmen, babalar daha öngörülebilir ve disiplinle uyumludur.

5. Eğitimleri için:

Babalar, çocuklarının eğitimine güçlü bir ilgi gösterir. Çocuklar, babalarını düzenli olarak gördüklerinde okulda istatistiksel olarak daha iyi sonuçlar elde ederler. Babalar çocuklarına eğitimin önemi ve nasıl başarılı olunacağını öğretir. Aslında, kızların akademik olarak ne kadar başarılı oldukları konusunda en önemli faktörlerden biri, babaların kendilerine olan inancıdır. Aktif olarak dahil olan babaya sahip olan çocuklar, sözel ve matematiksel yetenek testlerinden daha yüksek puan alırlar ve daha büyük problem çözme yetenekleri ve sosyal becerileri gösterirler.

6. Arkadaşlıklar için:

Çocukların gelişiminde babanın rolünün katkısı babasıyla arkadaş olabilen çocukların daha iyi sosyal becerilerle büyümeleri daha olasıdır. Daha az çatışma ile daha güçlü ve yakın arkadaşlıklar edinirler. Çünkü etrafında bir baba olan çocuklar ilişkilerde verme ve alma da daha iyidir.

7. Daha İyi Bir Ruh Sağlığı İçin:

Aktif olarak bir babaya sahip olan çocukların, depresyon, intihar, kendine zarar verme ve diğer ruh sağlığı sorunlarının görülme sıklığı daha düşüktür. Öte yandan, babalarından nefret eden çocuklar, yaşlandıkça çok daha zihinsel ve duygusal sorunlara sahip olacaklar. (‘Nefret’ doğal bir duygu değil – çocuklara nefret öğretilmeli.)

8 .Benlik saygısı için:

Bir babanın zamanı ve dikkati, çocukların kendilerini nasıl düşündükleri konusunda büyük bir faktördür. Bir baba ile vakit geçirmek, bir çocuğun kendi değerlerini hissetmesini sağlayabilir. Daha fazla baba çocukları ile etkileşime girer, sahip oldukları etki daha fazladır. Birçok çocuk babalarının ‘Seninle gurur duyuyorum’ dediğini duymaktan hoşlanır. Tersine, çocukların etrafında bir baba olmadığında, yetişkin bile olsa, suçluluk, üzgün ve kendinden şüphe duyuyorlar.

9 .Güven ve güç için:

Çocuklar babaları hayatlarına aktif olarak dahil olduklarında daha esnek ve daha özgüvenli olma eğilimindedirler. Babalar daha çok macera duygusu aşılamaya eğilimlidirler.

10 .Gelecekteki ilişkileri için:

Babaları ve anneleriyle iyi bir ilişkiye sahip olan çocukların, yetişkinliklerinde partnerleri ile iyi ilişkiler kurmaları daha olasıdır. Ayrıca, babalar oğullarına kadınlara nasıl davranacaklarını öğretir ve kızlarına nasıl davranılmayı beklemelerini öğretirler.

11. İstikrarlı ilişkiler için:

Çocuklar anneleri ve babaları arasında iyi bir ilişki görmekten çok yararlanır. Eğer ebeveynler ayrıldıysa, bir sonraki en iyi şey, kendi ebeveynlerinin iyi bir şekilde iletişim kurmasını ve annelerinin ve babasının sevgi dolu bir yetişkinle iyi ve istikrarlı ilişkilerinin olduğunu görmeleridir. Çocuklar ilk elden sevgi dolu ilişkileri görmekten çok şey öğrenirler.

12. Bir babanın rolünü anlamak için:

Çocuklar baba rolünün neyle ilgili olduğunu öğrenmek için babalarını izlerler. Eğer çocuklar, bir babaya sahiplerse, babalar yaşlandıkça nasıl baba olunacağını öğrenirler ve kızların çocuklarına iyi bir baba olacak erkeği seçme olasılıkları daha yüksektir.

13. Güvenlik için:

Etrafında bir baba olan çocuklar genellikle daha güçlü hissederler. Ayrıca babalar çocuklarının kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Çocukların gelişiminde babanın rolü güvenli bir ev ortamı sağlayabilir ve çocuklarına alay konusu veya tehdit edildiğinde nasıl davranılacağı konusunda yararlı ipuçları ve ipuçları verebilirler. Babalar hem çocuklarını koruyabilir hem de kendilerini nasıl koruyabileceklerini gösterebilirler.

14. Doğru yolu seçmek için:

Babasıyla güçlü bir ilişki gösteren çocukların suçlu olma ya da uyuşturucu madde kullanma şansları daha düşüktür. Erken cinsel aktiviteye girme ya da okulu bırakma olasılıkları daha azdır.

15. Sebat etme yeteneği için:

Çocuğunu dinleyen, yakın bir ilişkiye sahip olan ve uygun kurallar koyan bir baba, çocuklarının istikrarlı olma yeteneğini doğrudan etkileyebilir. Kararlarının arkasında durma, bir işi sonuna kadar sürdürme anne ve babasının ilişkisinden öğreneceği şeylerden biri.

16. Rekabetçilik için:

Genç erkeklerin, özellikle ailede ‘alfa erkeği’ olmaya çalıştıklarında, rekabetçi dürtülerini korumak için bir babaya ihtiyaçları var. Genç bir çocuğun aile içindeki konumunu öğrenmesi ve yetenekleri olumlu yönde yönlendirmesi için iyi bir yoldur.

17. Bilgelik için:

Babalar, çocuklarına örnek olmak için çok fazla deneyime ve yaşam becerisine sahipler. Büyüyen oğullarını ve kızlarını yönlendirmeye ve onların kendi kararlarını almalarına yardımcı olabilirler. Aynı zamanda zor durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olabilirler.

18. Gelecekteki kariyerleri için:

Baba ile birlikte büyüyen çocuklar, geleceklerin daha iyi iş ve kariyere sahip oluyorlar. Ekonomik olarak kendi kendine yeterli olma olasılığı daha yüksektir.

19. Otoriteye Saygı Duyma Açısından:

Güçlü bir babaya sahip olan çocuklar, öğretmenler ve polis gibi otorite figürleriyle nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler. Kurallara saygı duymayı öğrenirler ve riskli davranışlarda yer alma olasılıkları daha azdır.

20. Mutluluk için:

Sevgi dolu bir babaya sahip olmak, bir çocuğun gelecekteki esenliği, mutluluğu ve yaşam memnuniyetinin önemli bir yordayıcıdır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir