Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Erken Çocukluk Döneminde Oyunun Önemi

Çocuklar için oyun büyük önem taşır. Çocuklar oyun oynayarak dünyayı ve kendini keşfeder, geliştirir, dünyayı tanır ve dünyanın işleyişine uyum sağlamak için çabalar. Oyun çocuğun iletişim aracıdır, onun dünyasıdır.

Çocuk içinde bulunduğu süreci zaman zaman yaşadığı zor ve korkutucu olan duygularını ve deneyimlerini seçtiği oyun ve oyuncaklar yoluyla dışa vurur. Bu sayede çocuk olumsuz duygular ile baş etmeyi oyunla birlikte öğrenir. Sorun çözme ve beceriler oyun yoluyla kuvvet kazanır. Erken çocukluk döneminde günlük yaşantılarını benzer durumlar yaratarak ve bunların üstesinden gelerek denemeyi ve düzenlemeyi deneyimler.

Gelişimsel süreçte oyun çocuğun tüm gelişim alanlarında etkin rol oynar. Oyun çocuğun özgüven gelişiminde oldukça önemlidir. Dünyayı keşfetme ve anlamlandırma çabasında olan çocuk, oyun ile kendini mutlu, sevilen ve güvenli hisseder.

Oyun çocuğa deneme yanılma yoluyla doğruyu bulmayı, başladığı işi bitirmeyi ve bir şeyler başarmak için çabalaması gerektiğini doğal yaşam süreci içerisinde öğretir. Verilen sınırlara uyma becerisi kazandırmak, iş birliği ile hareket etmeyi, dayanışma ve paylaşmayı öğretmek oyunun çocuğun sosyal gelişimine sunduğu kazanımlarındandır.

Çocuklar gelecekteki yetişkin rollerine oyun oynayarak yaşama dair provalar yaparlar.

Oyun ve Oyuncağın Çocuğun Duygusal Gelişimine Katkısı

oyunun-duygusal-gelisime-katkisi

Sevilme ihtiyacı, mutluluk, acı, üzüntü, korku, öfke, inatçılık, saldırganlık gibi kavramlar duygu ve heyecan belirtisidir. Duygular bebeklik döneminde gelişmeye başlar ve duyguların gelişiminde önemli rol oynar.

Yapılan araştırmalara göre, çocuğun duygu, düşünce ve gelişme düzeyini anlamanın en iyi şekli oyun sırasında çocuğu doğal ortamında gözlemek olduğu tespit edilmiştir. Çocuğun oynamayı tercih ettiği oyuncaklar, aldığı roller, kullandığı materyaller; uzmanlar, eğitimciler ve ebeveynler için çocuğu tanıma konusunda en iyi yol göstericilerdir.

Peki, oyuncak seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

oyuncak-secimi

Ebeveynlerin en çok tedirgin olduğu ve doğru oyuncağı seçme konusunda ikileme düştüğü oyuncak seçimi konusunda çocuğun biyolojik yaşı ve gelişim dönemine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ancak şunu da unutmamak gerekir; her çocuğun gelişim süreci ve gelişim hızı farklıdır. Bu nedenle oyuncağın üstünde yazan yaş sınırıyla birlikte çocuğun bireysel özelliklerini de göz önünde bulundurmak da fayda olacaktır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir