Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Renklerin Çocuk Psikolojisine Etkileri

Çocuk Odasında Kullanılan Renklerin Çocuk Psikolojisine Etkileri Nelerdir ?

 

Renklerin insan psikolojisinde farklı etkileri olduğu bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Bazı renkler daha da heycanlandırırken bazıları ise sakinleşme noktasında daha destekleyici olabiliyor.
Günlük hayatımızda bir çok farklı renge farklı noktalarda maruz kalıyoruz ve farkında olmasak da bu bizim ruh halimizi davranışlarımızı etkiliyor. Bunun nedeni ise güneş ışınlarının bize yansıttığı enerji ile renklerden farklı enerjilerin yansımasıdır. Özellikle çocuklar renklerden gelen bu enerji yayımına daha açıktır ve daha fazla etkilenir.

Bebeklerde 6 ay itibariyle görme duyusu daha da gelişmeye başlar. Bebekler henüz renklerin isimleri bilmese dahi farklı renklere farklı tepkiler verir. Duygu ve düşünce gelişiminin olumlu desteklenmesi açısından renkler oldukça önem taşır.
Çocuklar hissettiği duygularla ilişkili olarak seçtiği renkler onların duygu durumlarının nasıl etkilendiğini gösterir. Örnek vermek gerekirse, kırmızı ve tonlarına ilgi duyan çocuğunuz bu renk ile daha dürtüsel davranışlarda bulunuyorsa olabildiğince kıyafetlerind ya da odasında bu renklerin tercih edilmemesi etkili olabilir.

Çocuğunuzun duyguların yansıtma ve düzenleme aşamalarında diğer bir önemli unsur ise duvar rengidir.
Çocuğunuzun odası onun kişisel alanıdır. Bu nedenle çocuğunuzun odasının rengine , kullanılan eşyaların sade olmasına ve renklerine dikkat edilmelidir.

Aşağıda bazı renkler ve psikolojik etkileri paylaşmıştır.

Kırmızı

Kırmızı renk bazı araştırmalara göre kalp atışını hızlandırmakdır. Bebek ya da çocuk odasında baskın kırmızı renk kullanımı daha agresif davranışlara sebep olabilir. Kırmızı rengin tercih edildiği durumda beyaz renk ile dekorasyon düzenlenmelidir.

Mavi

Mavi renk genelde toplumsal cinsiyet ile erkek çocuklarında tercih edilse de günümüzde bu durum değişmiştir. Bu nedenle hem erkek hem kız çocuklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Mavi rengin çocuklarda sakinleştirme etkisi olduğu bilinmektedir.

Sarı

Sarı rengin insan psikolojisinde mutluluk enerji ve motivasyon veren etkisi olduğu bilinmektedir. Sarı rengin daha açık pastel tonlarında seçilmesi odaklanmanın arttırılmasını destekler.

Pembe

Pembe renk de mavi renk gibi oldukça tercih edilen bir renktir. Pembe renk toplumsal olarak sevimli ve kadınsal bir renk olarak tanınır. Pembenin açık ve pastel tonları sakinleştirici etki yaratabilir.

Siyah

Siyah renk baskın bir renk olduğu için tek başına ve yoğun olarak kullanılmamalıdır. Siyah rengin bazı korku ve fobiler ile temsiliyet gösterdiği ile ilgili araştırmalar vardır.

Yeşil

Yeşil renk doğayı anımsatır ve sağlığı çoğu zaman temsil edebilir. Çocuk odasında yeşil rengin kullanılması sakinleşme noktasında destekleyebilir. Aynı zamanda dikkat süresini arttırdığına yönelik çalışmalar mevcuttur.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir