Bebek, Bebek Gelişimi

0-3 Yaş Bebeğin Ay Ay Gelişim Süresi

0-3 yaş bebeğin ay ay gelişimi

0-3 yaş bebeğin ay ay gelişimi izlerken hem fiziksel hemde zihinsel gelişimi birlikte gözlemleyeceksiniz. Her ay bebeğiniz farklı olacaktır.

1 Aylıkken:

Anne karnındaki yatış pozisyonda olduğu gözlemlenir. Bol bol uyku isteyen bebeğinizin en önemli hareketi emmedir.

1 Aylık Bebek Ortalama Gelişim Tablosu

  Kız (ortalama) Erkek(ortalama)
Kilo 2,5- 3,5 2,84,5kg
Boy 50 cm 52 cm
Baş Çevresi 33 cm 34 cm

Doğumdan sonraki ilk dört hafta yeni doğan dönemi olarak adlandırılır. Yeni doğan bebeğin cildi vernix caseosa denilen peynirimsi bir maddeyle kaplıdır. Bu madde hem yeni doğanın derisinin zedelenmelere karşı korur hem de ısı kaybını önler.

Doğumdan sonraki ilk 3-4 gün içinde fizyolojik tartı kaybı olarak ifade edilen doğum kilosunun altına düşme gözlemlenebiliyor. Bu sizi telaşlandırmasın. Normal bir süreç olan bu durum bebeğinizin vücudunda bulunan fazla sıvıyı kaybettiğinin göstergesidir. Yeni doğan bebeklerde on gün ile iki hafta arasında bebeğinizin kilosunda artış meydana gelecektir

Bir ayın sonunda bebeğinizin boyunda ve kilosunda büyük oranda değişim olacaktır. Ortalama 4-5 cm kadar büyüme gözlenmiş olacaktır.

Bebeğinizin baş çevresinin büyüklüğü önemlidir. Çünkü başın büyüme hızı, beynin büyüme hızını gösterir. İlk aylarda bebeğinizin hem beyni hem de kafatası hızla büyür. Bebeğinizin başı vücuduna oranla çok büyüktür, yaklaşık olarak vücut uzunluğunun ¼ kadardır.

2 Aylıkken:

Çene kaldırma,heyecanlandığı zaman tekmeler atar ve kollarını sallar. Hareketsiz durumda ya da uyku sırasında eller kapalı, parmaklar içe kıvrılmıştır. 5–6 haftalığa doğru insanlara gülümsemeye başlar. Başını sağa sola döndürebilir. Elini ağzına götürüp parmak emmeye başlar.Aşağıda ortalama iki aylık kız ve erkek bebeğinizin persentil tablosunu göreceksiniz.

  Kız (ortalama) Erkek(ortalama)
Kilo 3,5-5 kg 4- 5,5 kg
Boy 52-60 55- 60
Baş Çevresi 36-38,5 37-39

İkinci ayda bebeğin başı ve beyni de aynı hızla gelişmeye devam eder. Baş çevresi ayda 1,25 cm kadar genişler

3-4 Aylıkken:

Göğsünü kaldırma bir oyuncak (doku yastıkları) tutabilir. Sırt üstü yatıp parmaklarıyla oynayabilir. Görüş alanı içindeki nesneleri tutmak, hissetmek, ağzına götürmek ister.

4-5 aylıkken:

Uzanma ve yakalama hareketleri destekle oturma, başını dik tutmaya, nesneleri tutma, kucakta oturabilme gözlemlenir. Yüzü koyun yatırıldığında ayak tabanlarına ellerinizle baskı yaptığınızda gövdesini öne doğru itme davranışı görülür.

6 Aylıkken:

Sallanan nesneleri yakalamaya çalışır. Koltuk altından tutulduğunda başını dik tutabilir, beden ağırlığının çoğunu taşıyabilir. Beşikte ya da bebek sandalyesinde destekle oturur, çevresine bakmak için başını sağa sola çevirir. Onu kucağına almaya çalışan kişiyi ayaklarıyla itmeye çalışır, hatta kendi kendine kalkma girişimlerinde bulunur. Hareket ederken sırtını dik tutar ve dengesini sağlar. Avuçla kavrarken tüm elini kullanır. Elinden tutulduğunda gövdesini yukarı doğru kaldırma gözlemlenir.

  Kız (ortalama) Erkek(ortalama)
Kilo 5-9 kg 6-9 kg
Boy 60-65 60-67

7 Aylıkken:

Tek başına oturabilme, emekleme başlar( her bebekte emekleme davranışı farklı gelişim seyri gösterir). 6 aylıkken yapılan bir çok davranışta ilerlemeler başlar.

8 Aylıkken:

Hadi «tay tay kızım, oğlum» evreleri ile iki küpü üst üste dizebilme başlar

9 Aylıkken:

Bir nesneye tutunarak ayakta tek başına durabilme, nesneleri bir elinden diğerine geçirme başlar Eşyalara tutunarak ayağa kalkabilir. Yerde tek başına ve desteksiz 15 dakika oturabilir. Yerde yuvarlanır. Bir o yana bir bu yana dönerek ilerler. Emeklemeye çalışır

  Kız (ortalama) Erkek(ortalama)
Kilo 6,5-10 kg 7-10 kg
Boy 65-70 67-75

10-11 Aylıkken:

Emekleme, tutunarak ayakta durabilme aylık itibaren çocuklar hangi elini kullanacağını belli etmeye başlar. Ellerinden tutulunca yürüme davranışları görülür.

0-3 Yaş Bebeğin Ay Ay Gelişim Süresi

12- 17 Aylıkken:

Bir nesneye tutunarak ayağa kalkabilme, artık önceden anlama ve kavrama yeteneği gelişmeye başlar bu durumla birlikte annenin kalkmaya yeltenmesiyle annenin gideceğini anlayıp ağlama davranışı görülebilir. Destek almadan bir süre ayakta durabilir. Tek elinden tutulduğunda yürür. El sallayabilir, merdivenleri emekleyerek çıkmaya, yardımsız ayakta durmaya, tek başına yürüyebilme davranışları görülür.

0-3 yaş bebeğin ay ay gelişim süresini göz önüne alırsak ; 1 yaşını doldurduktan sonra bebeğinizin fiziksel gelişimi biraz yavaşlama gösterecektir. Bu dönemde bebeğim neden kilo almıyor, neden boyu uzamadı vb. endişeli soru cümlelerinde çok düşünmeyin. Unutmayın 12 aylık bebeğiniz artık hareketlenmiş ve etrafı kurcalamaya başladı. Bu hareketlilikle birlikte bebeğiniz yediklerini eritecek. Kilo alması da yavaşlamaya başlamış olacaktır.

  Kız (ortalama) Erkek(ortalama)
Kilo 9-11 kg 10-11,5 kg
Boy 70-80 cm 74-82

18 Aylıkken:

İleriye doğru, yanlamasına ya da arkaya yürüyebilir. İpe bağlı bir oyuncağı çekebilir, itebilir veya oyuncak kamyonuna binebilir. Koşabilir ama sık sık düşmeler olacaktır.( henüz beden koordinasyonunu sağlayamamasından kaynaklanıyor). Yürürken oyuncak taşımayı sever(Bu davranış koordinasyon becerisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır). Elinden tutulduğunda yavaşça merdivenden yukarı çıkabilir. Tahta küplerden üçlü kuleler yapar.

19 Aylıkken:

Merdiven çıkabilir. Oyuncak küplerle kule yapabilir. Ellerini yıkayıp kurulayabilir.

20 Aylıkken:

Koşabilir. Bir cismi fırlatıp atabilir. Çatal ya da kaşık kullanabilir. Topu kaldırıp atabilir. Oyuncak küplerden kule yapabilir.

21 Aylıkken:

2-6 küpten kule yapabilir. Topa tekme atabilir. Elbiselerinden birini çıkarabilir. Bir giysisini giyebilir. Yardımla dişlerini fırçalayabilir.

22 Aylıkken:

Merdiven çıkabilir.4-6 küpten kule yapabilir. Ellerini yıkayıp kurulayabilir. Zıplayabilir.

2- 3 yaş arası bebeğinizin fiziksel gelişimi yavaşlama gösterecektir. Artık devreye bilişsel gelişim, Özbakım becerileri girmeye başlayacaktır. Unutmayalım ki nöbetleşe ilerleyiş bebeğimizin tüm gelişim alanlarında ilerleme kaydetmesine yardımcı oluyor.

Yukarıda 0-3 yaş bebeğin ay ay gelişim süresini gördük . şimdi ise ; aşağıda 2 yaşından 3 yaşına kadar çocuğumuzun kazanması beklenilen davranışlar yer alıyor. Her çocuk özeldir. Kimi çocuklar 3 yaşında zıplamayı öğrenirken kimi çocuklar 2 yaşında kimi çocuklar 4 yaşında öğrenir. Bir kazanımı öğrenemedi diye çocuğumuzda gelişimsel gecikme olduğu hissine kapılmamamız; çocuğumuzu daha iyi gözlemlememize olanak sağlar.

24 -36 Aylık Arasında Çocuklarımızın Kazanması Beklenilen Fiziksel Gelişim Becerileri

[ul]
Küçük bir topa vurabilir. Giysisinin bir parçasını giyebilir.
Dip Not: Bebeğiniz bu aylarda sahip olma, sınıflandırma ve stoklama ile çok ilgili. Bulduğu eşyaları belirli bir yere toplayabilir, bir çantanın içine atabilir.
Boyunun 86 cm civarında olduğu gözlemlenir.
Kilosunun 13 kg civarında olduğu gözlemlenir.
Yavaş yavaş tuvaletinin geldiğini fark eder ve kontrol etmeye başlar.
Süt dişleri tamamlanır
Kıyafetlerinin belli bir kısmını çıkartabilir, giyme çabalarında bulunabilir.( Çorap, ayakkabı, bere vb. kıyafetlerini çıkartabilmeye başlamıştır).
Oyuncak bir bebeği besleyebilir
4-8 adet oyuncak küple kule yapabilir.
Bir topu eliyle fırlatarak atabilir
Zıplayabilir.
Kabaca kalem tutabilir
Kabaca karalamalar yapabilir. Bu karalamalar düz bir çizgi veya dairesel şekilde olur.
Kalın sayfalı kitapları çevirebilir. İki üç tane sayfayı birden çevirme gözlemlenebilir.
Hangi elini kullanacağı bu yaşlarda belli olmaya başlar.
Bardaktan su içebilir.
Kaşığı kabaca tutabilir ve bağımsız yemek yeme davranışları gözlemlenebilir
Çekmeceleri açabilir.
Büyük parçalı tak çıkar parçalarını takıp çıkarabilir.
Düşmeden yürümeler başlar.
Koşar.
3 tekerlekli bisiklete binmeye başlar.
Çömelip, kalkabilir.
Basamaklarda çift ayak ile ve tutunarak inip çıkabilir.
Topu karşıdakine atabilir.
Parmak ucunda yürüyebilir.
Topa ayağı ile vurabilir.
Sürülebilen oyuncakları çekebilir.
Tek ayak üzerinde 5 saniye durabilir.
Topa tekme vurabilir.
Eliyle topu fırlatabilir.
Seken topu yakalayabilir.
3 tekerlekli bisiklete binebilir.
Yerinde zıplayabilir.
Merdivenden yukarı ve aşağı rahatlıkla inebilir, çıkabilir.
İnsan çizimleri yaptığı görülebilir.
Makas kullanmaya başlar.
Kare ve daire çizebilir.
Kalemi düzgün tutma davranışı gözlenmeye başlar.
Düz bir çizgiyi kesmeye çalışır.
Küçük nesneleri tutup bir kaba koyabilir(Boncuk vb.)
10 küp ile kule yapabilir.
İpe boncuk geçirebilir.
3- 5 parçalık yapbozları tamamlayabilir.
Büyük düğmeleri açıp kapayabilir.
Yardımsız kıyafetlerini çıkarabilir.
Oyun hamurunu sıkabilir, bastırabilir ve şekillendirebilir.
Kaşık ve çatalı uygun biçimde kullanabilir.
[/ul]

UNUTMAYALIM Kİ HER BEBEĞİN KENDİ GELİŞİM SEYRİ FARKLIDIR.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir