Bebek, Bebek Gelişimi

0-3 Yaş Bebekler İçin Ekran Kullanımının Zararları

cocuklar-icin-ekran-kullanimi

Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişimini devam ettirirken bir yandan da hemen hemen her sektörde etkisini hissettiriyor. Şüphesiz teknoloji sayesinde günümüzdeki birçok işi eskiye oranda daha kolay yapıyoruz. Üstelik bu hız hata payı düşük şekilde geliyor. Fakat teknolojinin hayatımıza olan bu olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de azımsanmayacak durumdadır. Çocuklar için ekran kullanımını sizin için ele aldık.

Teknoloji, günlük hayattaki yerini ve kullanım alanlarını her geçen gün arttırdı. Özellikle bilgisayar, televizyon ve akıllı cihazlar ile hemen hemen herkes aktif olarak kullanmaktadır. Yetişkin bireyler olarak bu tarz cihazlarla fazla ilgili oluyor ve bunlarla çalışıyoruz. Bu da teknolojinin ister istemez bebekler ve çocuklar tarafından da tanınmasını sağlamaktadır. Henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklarında bu tarz cihazlarla tanışmaları maalesef gelişim süreçlerinde olumsuzluklara yol açmaktadır.

0-3 yaş Bebeklerde Teknolojiyi Önermiyoruz

Çocuklar, gelişim süreçlerinde ebeveynleri ile vakit geçirmek yerine zamanlarını tablet, telefon ve televizyon karşısında geçirmektedir. Teknoloji, çocuklar için ihtiyaç duyulacak veya onların yararına olacak şekilde etki sağlayacak bir alan değildir. Bebek oyunları, tamamen eğitici ve motor gelişimi gibi gelişim süreçlerini olumlu etkileyecek alanlara etki etmektedir. Dijital ekranlar ise bebekleri somut oyuncaklarla oyun oynamasından mahrum bırakır. Onların gelişim süreçlerini tam anlamında baltalar. Çağımıza ayak uyduracak şekilde onları yetiştirme ihtiyacımız,  kesinlikle çok küçük yaşlarda olması gereken bir durum değildir. Hatta gelişimleri için son derece faydalı olan kodlama öğrenme için bile belli bir yaşa kadar bu tarz ekranlarla tanıştırılmamalıdır.

Dijital ekranların albenisinin yüksek olması ve bazı ebeveynler tarafından bebekleri oyalamak amaçlı olarak kullanması, onların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar tarafından 3 yaşına kadar kesinlikle bebeklerin ve çocukların ekranlardan uzak tutulması gerektiği vurgulanmaktadır. Gelişimlerinin en hızlı ve verimli bir şekilde yaşandığı bu dönemlerde bebek beyin gelişimi için mümkün oldukça oyuncaklar ve eğitici setler ile oynamaları sağlanmalıdır. Bir şekilde tanışmış olan bebekler içinse ebeveynlerin bu tarz ekranlardan kendileri de uzak durarak unutturulmalıdır.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir