Bebek, Bebek Gelişimi

Bebekler Güneş Yanığından Nasıl Korunur

bebeklerde güneş yanığı

Bebeğinizi Güneş Yanığından Nasıl Koruyabilirsiniz ?

Havaların ısındığı güneşin kendini açıkça gösterdiği yaz günlerinde, bebeğinizi alıp dışarı çıkmak, sahilde yürüyüş yapmak, parka gitmek, piknik yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu güzel havalarda bebeğimizin D vitamini almasını sağlarken diğer yandan da güneşin zararlı ışınlarının vereceği zararlardan da bebeğimizi korumamız gerekmektedir.

Güneşin altında fazla kalmak ve güneşin Ultraviyole ( UV) ışınlarına direkt maruz kalmak, bir zaman sonra cildin yanmasına ve kızarmasına neden olmaktadır. Cildin güneşten etkilenme oranı gerçek bir yanığa benziyorsa buna güneş yanığı denir.

Bebek güneş yanığına maruz kalırsa öncelikle bir doktor muayenesine götürün. Ve doktorun vereceği kremleri kullanın ve tavsiyelerine uyun.

Bebeğinizi güneş yanığı nedeniyle doktora götürmek zorunda kalmak istemiyorsanız almanız gereken tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

Bebeğinizin Uzun Süre Güneş Işınlarına Maruz Bırakmayın!

Uzmanlar 6 aya kadar bebeklerin güneş ışınlarına doğrudan maruz bırakılmamaları gerektiğini belirtmektedirler. Bebeği dışarıda bulundurmak zorundaysanız gölge alanları seçmeye özen gösterin. Şemsiye yada gölgelik kullanın.

UV Işınlarının Yoğun Olduğu Saatlerde Dışarı Çıkmayın!

Mecbur kalmadıkça güneşin zararlı ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmayın. Güneş ışınlarının eğimli olarak dünyaya ulaştığı öğleden önce ve öğleden sonraları tercih edin.

Güneş Koruyucu Kremler Kullanın!

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyan geniş spektrumlu bir bebek güneş kremi seçin. 15 ile 30 arasında bir güneş koruma faktörü (SPF) seçin. Güneşe çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce güneş koruyucu uygulayın ve bebeği kumsala ya da yüzme havuzuna götürmeyi planlıyorsanız su geçirmez bir güneş koruyucu kullanın. Güneş kremlerinin altı aylıktan küçük bebeklere uygulanmaması gerektiğini unutmayın.

Uzun Kollu Pamuklu Giysiler Giydirin

Uzun kollu pamuklu giysiler cildin korunmasına yardımcı olur. Güneş ışığını vücudun uzağından yansıtabildiğinden beyaz renkli kıyafetlere tercih edin. Pamuk gibi doğal lifler de havalandırmaya yardımcı olur.

Güneş Gözlüğü ve Şapka Kullanın

Bebeğinizin kafasına UV korumalı geniş kenarlı bir şapka takın. Şapka, başın etrafındaki geniş bir alanı korurken güneş gözlükleri, gözleri ve etrafındaki hassas deriyi korur. Bebekler güneş yanığına bağlı ağrılarını ifade edemedikleri için, etkiyi en aza indirgemek için her türlü dikkati vermeniz gerekir.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir