Bebek, Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Çocuğunuz Ekranlar Yerine Sporla Zaman Geçirsin

cocuklar-ekranlar-yerine-sporla-zaman-gecirsin

Ekranlar, herhangi bir çaba gerektirmeden çocukların oturdukları yerden yararlanabildiği cihazlardır. Oynanan oyunlar ve sunulan içeriklere bakıldığında sadece ekrana dokunarak yararlanılan bu cihazlar, tamamen somutluktan uzaktır. Ekranlar, dokunma duyusunu bile tam anlamıyla kullanmıyor. Bu yönüyle bedensel gelişim açısından ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Tam olarak gelişemeyen kas sistemi, iskelet sistemi ve sindirim sistemi ileride ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Çocuğun bu cihazlarla sık sık vakit geçirmesi obezite, gelişim geriliği ve psikolojik bozukluklar gibi sorunlara yol açar. Bu sorunlardan spor yaparak kaçınabilirsiniz.

Çocuklar, 0-3 yaş arası bedensel olarak gelişimleri için desteklenmelidir. Bu süreçte gerekirse sportif aktivitelere gitmesi sağlanarak; kaslarının gelişimi sağlanmalı ve vücudun direnci artırılmalıdır. Sporun bebekler üzerindeki geliştirme etkisi asla unutulmamalıdır. Hatta ekran ile fazla zaman geçirmeye başlayan çocuklar için bile alternatif olarak düşünülebilir.

Ekranların Çocuklara Verebileceği Zararlar

Ekran karşısında zaman geçiren çocukların hem fiziksel, hem beyinsel hem de sosyal anlamda sıkıntı yaşadıkları bilinmektedir. Bu durum yetişkin kişilerde bile ortaya çıkar. Gelişim sürecinde olmalarından dolayı da çocuklara daha fazla zarar vermektedir.

Obezite: Çocuklar enerjileri yüksek bireylerdir ve enerjileri her daim vardır. Bu sebeple ekran başında hareketsiz bir şekilde kalmaları ve kalori yakımını oldukça düşürmektedir. Bunun da obezite hastalığına sebep olma ihtimalini artırdığı söylenmektedir.
Uykusuzluk: Düzenli bir uyku, bebeklerin gelişiminde son derece önemlidir. Belli bir dönemden sonrada vücudun dinlenmesi için önem arz etmektedir. Hatta ekran başında geçirilen zamanların ise zamanla artmasından kaynaklı olarak uykusuzluğa sebep olduğu belirtilmektedir.

El ve Baş Ağrısı: Bilgisayar ve akıllı cihazlar gibi cihazlarla zaman geçiren kişilerde el ve baş ağrısı oluşmasının arttığı söylenmektedir. Bunların dışında hem dikkat eksikliği hem de obsesif bozukluk gibi sorunların altında çok fazla teknolojik cihaz kullanımı yatmaktadır.

Ekran kullanımının zararlarının azaltılması bilinçli kullanım ile mümkündür. Ebeveyn kontrolünde, bilinçli ve doğru bir kullanım ile bu zararlardan kaçınabilirsiniz. Çocuğun hem teknolojik cihaz kullanımını öğrenmesi hem de sağlığını koruması için oldukça dikkatli bir süreç takip etmelisiniz.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir