Aile, Bebek, Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Çocuklar Hipnotize Oluyor: Teknolojik Cihazlar

anne baba çocuk ilişkisi

Çocukların özellikle oyalanması için verilmeye başlanan teknolojik cihazlara karşı aşırı derecede ilgili ve ekranlara odaklanmış olduğu günümüzde sıklıkla görülür. Hiç yaptıramayacağınız şeyleri rahatlıkla yaptırmak, seslendiğinizde cevap vermemesi veya geç tepki vermesi ve cihazı bırakmak istememek gibi davranışlar aslında bebeğin bu cihazlar tarafından hipnotize edildiğinin göstergesidir. Bunun sebebinin ise henüz beyin gelişimlerinin tam olarak gelişmiş olmamasına rağmen çok hızlı bir şekilde görüntü akmasından kaynaklı olduğu söylenmektedir. Çocuğun oyun oynayarak geliştirmesi gerektiği duyuları bu şekilde körelir.

Ekranlarla tanışıp izlemeye başlayan bebeklerin, belirttiğimiz gibi beyinleri ekran üzerinde akan görüntüyü çözmeye çalışmaktadır. Bu da izlerken bebeğin beynini kullanamadığını veya çok az verimle kullandığını göstermektedir. Ekranla ilgilenen bebeğin düşünme yetisi de bu nedenle gelişmemektedir.

Çocukla ailecek vakit geçirmek bebeklerin gelişimini güçlendiriyor

Bebekler ilgi görmediği zamanlarda genellikle başka eşyalara yönelirler. İnsanların doğumdan itibaren tüm amaçları oyun oynamaktır ve etrafındaki her şeyi oyuncak olarak algılarlar. Bu sebeple ekranla tanışırsa bunu bir oyuncak olarak düşünecektir. Çocukları ekrandan koparmak içinse net ve tutumlu tavırlar sergileyerek onlardan uzak durması önemlidir. Bunu yaparken de sadece uzaklaştırmak değil ekranın yerini dolduracak bir uğraş arayacaktır. Bu noktada aileler devreye girerek  bu ihtiyaca cevap vermelidir. Çocuklarıyla beraber verimli bir şekilde vakit geçiren, oyun aktiviteleri yapan ve iletişim kuran ailelerin çocukları, ekranlara karşı daha az ilgilidir.

Bebeklerin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için aile ve çocuk arasında kurulan bağ oldukça önemlidir. Aile ile geçirilmesi gereken zamanın teknolojik cihazlar ile doldurulması doğru değildir. Bu durum sonucunda çocuk ve ebeveyn arasındaki bağ zayıflar. Yaş ilerledikçe daha fazla sorun ortaya çıkar. Anne-baba ile evlatları arasındaki bağın sağlıklı şekilde gelişmesi doğumdan itibaren takınılan tutuma bağlıdır.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir