Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişiminde Hayvan Sevgisinin Önemi

Sevgi, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre her insanın kendini gerçekleştirmesi ve mutlu bir hayat sürebilmek açısından sahip olması gereken yegane duygudur. Yemek yemek ya da boşaltımı gerçekleştirmek kadar sevgi ihtiyacının gerçekleşmesi de insan hayatı için önem taşır.

Ebeveynler bebeklikten itibaren çocuklarına sevgi ve sevgi dilini aktarmalıdır. Sevme dili dünyada sevmeye dair bildiğimiz tüm deneyimleri içerir. Sevgi diliyle sevgi dolu insanlar yetişir.

Bu açıdan bakıldığında çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisi ile tanıştırmanız sevgi diline sahip olması açısından oldukça önemlidir.

Çocuklarınıza hayvan sevgisini benimsetebilmeniz için ilk olarak önemli olan unsur hayvanları çocuğunuza nasıl tanıttığınızdır.

Doğadan geliriz ve doğayla var oluruz bu açıdan hayvan sevgisi çocukların kendilerini doğa ile yakın hissetmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle kentleşme ile birlikte git gide doğadan uzaklaşılmıştır. Bu nedenle hayvanlar doğaya yaklaşmanın bir yolu olacaktır.

Çocuğunuzun sosyal gelişimini destekleyebilmek adına da sevgi dilini hayvanlarla benimsetmek oldukça önemli olacaktır. Aynı zamanda empati gelişimi de olumlu etkilenecektir.

Hayvan sevgisi aşılanan çocuklar ileride de birer hayvan hakları savunucusu olacaktır.

Çocuğunuz hayvanlara duyduğu sevgi ile toplumsal yaşamda başkalarına da saygı duymayı benimseyecektir.

Hayvan sevgisi çocuğunuzun sorumluluk bilinci kazanması açısından da oldukça önem taşır.

Özetle hayvanları sevmek sevgi dilini kullanmaktan geçer. Sevgi dilini kullanan çocuklar kendini gerçekleştirme yönünde büyük bir adım atmış olur. Hayvan sevgisi sosyal gelişim ve empati gelişimini olumlu yönde etkiler.

Sevgiler 🙂

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir