Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Paylaşma Davranışı Nasıl Kazanılır?

Zaman zaman 2-6 yaş arasında benmerkezci bir düşünce yapısına sahip olan çocuğunuz genel anlamda dünyanın kendi etrafında dönmesini ister. Başkalarının fikirleri ve hissettikleri çocuğunuz tarafından çok da önemli değildir bu dönemde. Paylaşmayı bilmez, kimsenin oyuncaklarıyla oynamasına dahi izin vermeyebilir. Hatta kendi oyuncaklarını vermediği gibi başkalarının oyuncaklarını da isteyebilir.

Üç yaşında olan çocuğunuz artık diğerleriyle sosyalleşmeye, paylaşmanın mecburi olduğu ortamlara girmeye başladıkça, paylaşımla ilgili krizler de yaşanmaya başlar. Şimdiye kadar sadece kendine dönük olan algıları hızla başkalarına ve başkalarının isteklerine yönelmek zorunda kaldığında, bocalaması ve bu yeni durumdan rahatsızlık duyması oldukça olağandır. Paylaşma davranışı kazandırmak üzere bu yazıyı okuduktan sonra önemli bilgiler edineceksiniz.

Çocuğunuza zaman tanımanız oldukça önem arz eder. Çocuğunuzun bir anda eşyalarını paylaşmasını beklememelisiniz. Paylaşma, zaman içinde öğrenilen ve geliştirilen bir kazanım ise çocuğa da bu zamanı sağlamak önemlidir. Çocuğunuz bireysel olarak diğer çocuklardan farklıdır. Çünkü her çocuk farklıdır. Bu noktada zaman tanımanız oldukça önem taşır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir