Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Olamaz Kardeş Geliyor!

Çocuk yeni gelen aile üyesini nasıl karşılar?

Ailenin giderek büyümesi oldukça güzeldir. Fakat evinizde küçük bebeğinizin doğumuyla abi ya da abla olacak bireyler var ise durum biraz daha karmaşıklaşabilir. Yeni gelecek bebeğin mutluluğu ve heyecanla birlikte uğraşmak durumunda olduğunuz bir konu daha vardır. Bu ise çocuğunuzu yeni gelecek kardeşe hazırlamaktır. Bu yazımızda ailenize yeni katılan bu üyeyi nasıl karşılayacağınız dan ve kardeş ilişkilerini nasıl daha olumlu pekiştirebileceğimizden bahsedeceğiz. Aile dinamiklerini korumaya yönelik de bazı ipuçlarına değineceğiz.

Kardeş kıskançlığında çocuktan çocuğa göre değişiklik göstermektedir. Bazı çocuklar kardeş kıskançlığını minimum düzeyde yaşarken bazıları ise daha yoğun yaşar. Bazıları kıskançlığını olumsuz davranışlarla ifade ederken bazıları ise olumsuz davranışlarla aile dinamiğine yansıtır. Bu değişiklikle farklılık gösterse de neredeyse her çocuk kardeş geldiğinde buna tepki gösterebilir.

Bu zamana kadar neredeyse tüm vaktini ona ayıran ebeveynlerinin ilgisini bir diğeriyle paylaşmak zordur. Bundan dolayı da  . Zaman içerisinde kardeşi kabullenme gerçekleşsede kardeş bireyin ilk rekabette bulunduğu kişidir.

Çocuğunuzun sosyalleştiği ilk kişiler arasında kardeşleri ve ebeveynleri yer alır. Aile bireyleriyle kurduğu ilişkilerle sosyalleşmeyi denerler. Kardeşiyle geliştirdiği ilişkilerle kendilerine ait olmayan bir oyuncağı almamayı, sıra beklemeyi, paylaşmayı, özür dilemeyi, rekabet etmeyi, öfke kontrolünü, empati kurmayı, hakkını savunmayı hepsini deneyimleyebilirler.
kardeslik
Her çocukluk kıskançlık duygusunu farklı şekilde yansıtır. Çocuğunuzda;

 •  Yaşından küçük davranışlarda bulunmak, örneğin biberon emmek
 •  Anneye aşırı derecede bağlanmak
 •  Anne ile kardeşin yalnız kalmalarına izin vermemek
 •  Hırçınlık, tutturma
 •  Okul başarısında düşüş
 •  Kardeş yokmuş gibi davranmak vb. göstergeler fark ettiğinizde dikkatli olmanızda fayda vardır.

kardes-kiskanclik

Çocuğunuza kardeşi olacağını söylemek için en doğru zaman ne zamandır?

İlk olarak, anne hamileyse ve hamileliği belli olmuyorsa bile çocuğa ‘Kardeş ister misin?’ sorusunu sorarak alıştırmaya çalışmamalısınız. Çocuğunuzdan gelen ‘Hayır, istemiyorum!’ tepkisi işleri oldukça zorlaştırabilir ve birkaç ay sonra annenin büyüyen karnını görmek çocuğunuza kötü hissettirebilir aynı zamanda öfkeli davranışlar yansıtabilir.

Eğer çocuğunuz kardeşi olmasını istmediğini iletiyorsa bu kararın anne-baba arasında alındığını ve kardeş sahibi olmanın olumlu yönlerinden bahsedebilirsiniz.

Bazı zamanlarda ise çocuklar oyun arkadaşı isterler ya da arkadaşlarının küçük sevimli kardeşlerini gördüklerinde anne-babasına kardeş istediğini belirtebilir. Ebeveynlerin yeni bir çocuğa hazır olmadan çocuğunuz kardeş istemesinden dolayı böyle bir karar vermeniz de doğru olamayacaktır.

Şayet, kardeş olacağı açıklaması ile ilgili yoğun endişeleriniz varsa psikoloğundan öneri ve tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrıca kalabalıktan uzak çocuğunuzun kendini rahat hissettiği bir alanda bu konuşmayı yapmanız önemli olacaktır.

Ek olarak hamilelik süresince bir sorun yaşayıp bebeği kaybetme ihtimalini düşünerek kardeş geliyor haberini vermek için bir süre beklemeyi tercih edebilirsiniz.

En önemli etken ise bu haberi başkalarından duymadan siz ebeveynlerinden duymasıdır.

Yol gösterici olması için kardeşi olacağını açıklarken faydalanabileceğiniz bir örnek

Ek tavsiyeler:

 • Büyük çocuğunuzun yeni doğan fotoğraflarını çıkarabilir ve bebeklik hakkında konusabilirsiniz.
 • Büyük çocuğun hayatında yapacağınız değişimleri noktasında dikkatlice planlamanız oldukça önemli olacaktır.
 • Ebeveynler arasında görev paylaşımında bulunmalısınız.
 • Büyük kardeşi Dünyanın merkezi haline getirmemeniz önemlidir.
 • Ayrıca büyük kardeşin aşırı şımartılması ve taleplerinin aşırı karşılanması da bu dönemde doğru değildir.
 • Kardeşleri birbiriyle kıyaslanması da rekabet ortamını arttıracaktır.

Fakat!

Çocuklarınız büyüdükçe kardeşlerinin yakınlığını ve sıcaklığını daha fazla fark edecek ve kardeş sevgisini kalplerinde bir ömür boyu taşıyacaklar.

mutlu-cocuk

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir