Bebek, Bebek Gelişimi, Genel

Ek Gıdaya Geçiş Süreci

bebeklerde-erken-donem

Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Ek gıdaya geçiş sürecinde zorlanıyor musunuz? Bu sürece nasıl başlamanız gerektiği konusunda kararsız mısınız? Her anne bu süreçte bazı endişeler yaşayabilir bunun bir süreç olduğu ve üstesinden geleceğinizi unutmayın.

Doğumdan itibaren bebeğin ihtiyaç duyduğu tek gıda anne sütüdür. Sonraki 6 ayda bebeğe su dâhil bir ek besin verilmesine gerek yoktur. Anne sütü içerik bakımından bebeğin sağlıklı gelişimini sağlayacak tüm bileşenleri bulunduran zengin bir besin kaynağıdır. Bazı özel durumlar da bebekler anne sütünü reddedebilir bu süreçte formül mama ile beslenirler.

Hangi Aydan İtibaren Ek Gıdaya Geçmeli

Anneler zaman zaman ek gıda sürecini nasıl geçirmeleri konusunda kaygılanabiliyorlar. 6. aydan sonra bebeğiniz anne sütüne ek olarak diğer katı yiyecekleri yiyebilecek olgunluğa ulaşır. Her bebek farklı gelişimsel özelliklere sahiptir ve bu sebeple ek gıdaya geçiş de bireysel farklılıklar olmaktadır. Ek gıdaya geçişte aslında bebeğiniz size bazı ipuçları verir. Örneğin; Yiyecekleri yutarken zorlanmaması için mama sandalyesi ya da beslenme koltuğunda destekle durabilmesi, dik bir pozisyonda oturabilmesi, yiyecekleri diliyle itme refleksinin ortadan kalkması, ellerini sık sık ağzına sokması size verilen ipuçlarıdır.

Sizin yediklerinizle ilgilenmesi, yediğiniz yemeyi yemeye çalışması veya ona yiyecek gösterdiğinizde ağzını açması gibi işaretler de bebeğiniz ek gıdaya geçiş sürecine hazır olduğunun sinyallerini vermeye başlar.

Ek gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Ek gıdaya geçiş kademeli olarak arttırılmalıdır. Başlangıçta tadımlık olarak başlanılması gerekir. Ek gıdaya birden ve yoğun olarak başlamanız, bebeğin anne sütü alımını olumsuz etkiler. Günlük vereceğiniz ek gıdayı belli bir rutinde tekrar etmeniz yeme alışkanlığı kazandırma da etkili olacaktır. Bebeğin 8 ayı bitene kadar günde en fazla 2 ek gıda öğünü verebilirsiniz.  Ek gıdalara tadımlık olarak başlanmalı ve bebeğin uyumu ve tepkisine göre yoğunluğu ve miktarı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Ancak unutmayın ki; Ek gıdaların tek başına tüketilmesi bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemek için yeterli olmaz. Başlangıçta ek gıdaya anne sütünün eşlik etmesi süreç içinde geçişin kolaylığını sağlayacaktır.

 

Baby Muma

Uzm. Çocuk Gelişimci ve

Aile Danışmanı Elif Oğuz

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir