Genel

Erken Çocukluk Döneminde Akran Zorbalığı

akran zorbalığı

Erken Çocukluk Döneminde Akran Zorbalığı

Akran zorbalığı, ortalama aynı yaş grubu bir çocuğun başka bir çocuk üzerinde bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği psikolojik ya da fiziksel olarak uyguladığı şiddettir.

Akran grubu tarafından zorba davranışlara maruz kalan çocuk kendini tek başına, çaresiz, mutsuz, öfkeli hissedebilir. Yaşadığı bu zorba davranışları anne babasına veya öğretmenine anlatmakta zorluk çekebilir.

Bu durum karşısında öncelikle çocuğun gelişimsel özelliklerinin farkında olarak, çocuğun ailesinden sonra sosyal hayatı ve sosyal ilişkileri öğrendiği en önemli çevrelerden birisinin  okul olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklar akran grubuyla bir arada vakit geçirdikleri oyun gurupları ve okul öncesi eğitime başlamaları ile beraber akran ilişkilerini deneyimlemeye başlarlar. Akran ilişkileri, bireyin bireysel isteklerini, sosyal bir ortamda nasıl yöneteceği ile ilgili olarak çocuğa çeşitli yaşantılar sunar. Erken dönemdeki akran ilişkileri, sosyal etkileşim ve ilişkilere yön vermenin yanında aynı zamanda bireyin ileriki yaşamında sosyal-duygusal ilişkilerine de etki edebilmektedir.

Akran ilişkilerine bakıldığında, olumsuz ilişkiler genelde saldırganlık olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun okuldaki güven ve emniyet duygularını zayıflatan ve bu nedenle uyum ve ilerlemeyi bozan faktörlerden biri de bir ölçüde akranları tarafından mağdur edilmektir. Çocuğun yaşayabileceği olumsuz akran ilişkileri, gelecek yaşamında akademik ve sosyal-duygusal gelişimine zarar verebileceğinden dolayı yerinde ve anında müdahale etmek gerekir.

Okul Ortamında Akran Zorbalığı

Akran Zorbalığı daha çok eğitim sürecinde ortaya çıkar. Okul ortamında akran zorbalığının yönetimi Çocukların okula uyum süreçlerinin kolaylaşması ve gelişimlerin desteklenmesi açısından başta sınıf ortamı olmak üzere eğitsel çevrelerindeki güvenlik ve konforlarına bağlıdır.

Bu noktada ilk olarak çocukların sınıf ortamına güven duymalarını, yaptığı tutumun yanlış olduğunu somut olarak farkındalık kazandırmak amaçlanmalıdır.

Burada uyum sağlayan çocukların, öğretmenlerinden olumlu dönütler almalarını ve arkadaşları tarafından daha fazla kabul gördüğünü hissetmeleri hedef alınmalıdır.

Akran Zorbalığında Ebeveynlere Öneriler?

  • Çocuğunuz yaşamış olduğu akran zorbalığını size anlatmaya başladığı anda anlatmış olduğu olayı ya da durumu bölmeden ve yargılamadan öncelikle yaşadığı süreci anlayabilmek için yorum yapmadan dinleyin. Bu durum karşısında çocuğunuzun nasıl davrandığını, neler hissettiğini anlamaya çalışın.
  • Çocuğun zorbalıkla baş edebilmesi için müdahale edilmeli ve bu zorbalığın sonlandırılması önemlidir. Okula giden çocuk için zorbalığın durdurulması konusunda öğretmenin tutum ve davranışı, olaya karşı yaklaşımı oldukça önemlidir.
  • Ailelerin çocuklarına kendilerini korumalarını, kendi değer, düşünce ve haklarını ifade edebilmenin önemli olduğunu küçük yaşlardan itibaren aile içindeki davranış biçimlerini yansıtarak hissettirmeleri oldukça önemlidir.
  • Akran zorbalığı davranışlarını yapan çocuklar içinde ailelerin bu durumu sorgulayarak kendi sınırlarını ve çocuklarının neden böyle bir davranış gerçekleştirdiğini araştırmaları gerekir. Öfkeyle baş etmek, arkadaş ilişkileri, sınırlarımızı bilmek gibi konularda çalışmalar yapmak gerekebilir.

 

Baby Muma

Uzm. Çocuk Gelişimci ve
Aile Danışmanı Elif Oğuz

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir