Anne Baba, Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi, Genel

Erken Çocukluk Döneminde Sınır Kavramı

Erken Çocukluk Döneminde Sınır Kavramı

Sınır kavramı, ebeveynlerin çocuklarına karşı istenen tutum ve davranışlarla ilgili genel kuralları ve beklentilerini öğretmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Tüm ebeveynler sınır koymak için çeşitli yöntem ve metotlar sunabilir. Bu noktada ebeveynin duruşu ve kararlılığı çok önemlidir.

Çocuğunuza karşı sevgiyle, anlayışla, sabır ve şefkat dolu bir tutum ile yaklaşıyorsanız onun ağlamasından, zaman zaman kendini öfkeli ya da mutsuz hissetmesinden endişelenmeyin. Çocuğunuzun size karşı anlık öfkesi ya da mutsuzluğu sizin sınırlarınızı esnetmenize ve kural koymadaki kararlılığınızı etkilemesine sebep olmamalıdır.

Kararsız tutumunuzu çocuğunuz hissettiğinde veya koyduğunuz kuralı kendiniz bozduğunuzda çocuk bunu kavrayacak, zihninde bu sınırların ve kuralların esneyebileceğine yer verecektir. Dolayısıyla ileride de kurallara uymamanın çeşitli yollarını deneyecektir.

Sınırlar Neden Önemlidir?

Çocuklar, hayata gözlerini açtıklarında dünyayı tanımaya ve ayak uydurmaya çalışırlar. İçinde bulundukları kültürün ve ailenin kurallarını anlamak isterler ve buna ihtiyaç duyarlar. Çocuk kendinden beklenilen ne olduğunu, diğer insanlarla birlikteyken nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenmek ister.

Çocuk büyüdükçe artan beceri ve kapasitelerini ölçmek ister. Sınırlar ve ebeveyn tutumları,  öğrenme ve keşfetme sürecinde önemli bir role sahiptir, ancak ebeveynin koyduğu kural ve sınırlar net olmadığında zaman kolayca yıkılabilirler ve çocuğun ihtiyacı olan öğrenme ve keşfetme duygusu hasar görür.

Çocuklar Neden Sınırlara İhtiyaç Duyar? Sınır Kavramı
  •         Çocuklar sınırlar sayesinde karşılıklı saygı duymayı öğrenir.
  •         Özel alanını belirler ve başkalarının özel alanını ihlal etmemeyi öğrenir.
  •         Sınırlar, diğer insanlarla olan ilişkileri belirlemede rehber niteliği taşır.
  •         Çocuğa güven duygusu verir.
  •         Sınırlar çocuğa seçim hakkını tanır.
  •         Sınırlar sayesinde çocuk var olanı somut olarak algılar.

Çocuklara karşı sınırların ve kuralların nasıl ve ne şekilde olması gerektiği ebeveynler tarafından belirlenir ( sınır kavramı); ancak, çocuğun kendi mizacı ile getirdiği özellikleri bu durumu etkiler. Sınırların belirlenmesinde, çocuğun ihtiyacına yönelik gereksinimleri, istekleri, önemsenmelidir.

Ebeveynler tarafından sınırların oluşturulmamış olması çocuğun ağlamayı ya da farklı bir davranışı problem çözmek için kullanmasına sebep olur, ebeveynler çocuğun kırmaya çalıştığı kurallar karşısında net bir duruş sergilemelidirler.

 

Baby Muma

Uzm. Çocuk Gelişimci ve
Aile Danışmanı Elif Oğuz

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir