Anne Baba, Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi, Genel

Evlilik Sürecinde Yaşanan Çatışmaların Çocuklara Etkisi

Evlilik Sürecinde Yaşanan Çatışmaların Çocuklara Etkisi

Evlilik sürecinde yaşanan çatışmaların çocuk üzerindeki etkisi çocuğun gelişimini etkiler. Gelişim daha anne karnındayken başlar. Anne gebelik süresince stresli, gergin, çatışma içinde bir hayat sürdürmüşse bebek de buna paralel olarak etkilenmektedir. Dünyaya gelen bebek aile içinde yaşanan stresin etkisini hâlâ üzerindedir. Dolayısıyla bebek saldırgan, agresif ve suç işlemeye yatkın çocukların daha anne karnındayken çatışma içindeki ortamla tanışmasının etkisinin büyük olduğu araştırmalarca tespit edilmiştir.

Ebeveynin ruh hali, annenin eşiyle olan iletişimi hamilelik sürecinde bebeği olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Stres, kaygı, sıkıntı ve depresyon altında bulunan annelerin bebeği daha doğmadan içinde yaşadığı çevreden dolayı olumsuz etkilenebilirler.

Evlilik Sürecinde Yaşanan Çatışmalar Nasıl Yönetilmelidir?

Daha doğmadan geleceği ortamdan etkilenen bebeklerin olumsuz çevre koşullarına maruz kalmamaları için neler yapmak gerekir? Evlilik sürecinde eşler arasındaki çatışmalar nasıl yönetilmelidir?

Her evde zaman zaman ebeveynler arasında fikir farklılıkları olması olağandır. Ancak bu durumun çatışma haline gelerek stres, bağrışma ve şiddet şeklinde çocukların yanında yaşanıyorsa çocuğun iç dünyasında büyük yıkımlara ve çocukta öz güven eksikliğine neden olur. Bu noktada yapmanız gereken sakinliğinizi koruyarak eşinizle olan tartışmanızı kesmek ya da başka bir alana taşımak olacaktır. Çocuk bir şekilde bu ana tanık olduysa sonrasında çocuğunuza bir açıklama yapmanız ve şu an bir problem olmadığını söylemeniz ve hissettirmeniz gerekir.  Çünkü toplumumuz da çocuklar çatışma anına şahit olur ve sonrasından bi haber kalırlar

Ebeveynler boşanmış ya da birlikte olsunlar hiç farketmez çocuklarının yanında birbirlerine karşı daima saygı ile yaklaşmalıdırlar. Çatışma anına şahit olan çocuklar sevilme, şefkat görme ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda şüpheye düşerler. Bu duygu çocuklarda uzun veya kısa vadede fizyolojik ve psikolojik birçok problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Evlilik Sürecinde Yaşanan Çatışmaların Çocuk Üzerinde Etkisi

  • Yatağını ıslatma ya da dışkı kaçırma
  • Parmak emme
  • Tırnak yeme
  • Davranış bozuklukları
  • Okul fobisi
  • Anlama ve algılama güçlüğü

Ve benzer durumları çocuğunuz üzerinde gözlemliyorsanız, aile içinde iletişiminizi gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

Baby Muma

Uzm. Çocuk Gelişimci ve
Aile Danışmanı Elif Oğuz

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir